Hodnocení MČR 22.-25. 9. 2022

Vážení sportovci,

je prakticky konec kulové sezony. Budu ji hodnotit z pohledu funkce vedoucího RSCM Ostrava a šéftrenéra SSK Olymp Ostrava, jelikož mne vedení klubu uvedenou funkcí pověřilo.

Předvojem  na MČR byli dva střelci – Vilém Gebauer a Milan Prusek ml., kteří nás reprezentovali v disciplínách LM60 a LM3x20. Jejich standardní výkony nestačily na medailová umístění, ale Milan Prusek v disciplíně 3×20 získal 580 b., a tím splnil další potřebný limit pro zařazení do reprezentace juniorů, jako člen družstva MSKS získal bronzovou medaili.

V kategorii juniorek jsme měli jen jednu startující. Klaudie Katz si v disciplíně SM3x20 zajistila ziskem 579 b. účast ve finále, v němž skončila na 5. místě. V disciplíně SM60 vleže výkonem 625,3 b. (na celé 597 b.) obsadila 1. místo a získala titul Mistryně ČR.

Další kategorií byly dorostenky a disciplína SM 3×20, kde jsme neměli vysoké ambice, protože družstvo nebylo tak výkonnostně vyrovnané (Bára Škrobánková ukončila činnost, Klaudie Katz startovala ve vyšší kategorii). Ale přesto jsme udělali vše pro to, aby to zacinkalo: družstvo s lídrem Marií Hrtánkovou a dvěma střelkyněmi ročníku 2008 a 2007 se muselo se situací vypořádat (nejmladší účastnice Marie Piňosová začala standard střílet teprve v dubnu). Slušnou odměnou za odvedenou práci bylo stříbro Hrtánkové za 569 b. a také v družstvech nakonec děvčatům zacinkalo na krku stříbro.

Disciplína SM60 vleže byla mezi dorostenkami napínavá až do konce závodu. Nakonec se ozvalo zlaté cinkání a titul Mistryně ČR patřil Marii Piňosové za 594 b. Neztratila se ani Marie Hrtánková s 585 b. Jen škoda, že Agáta Jarošíková nepřidala minimálně 570 bodů – družstvo by získalo stříbro, ale i bronz je ok.

Kategorie dorostenců v disciplíně SM60 vleže přinesla bohužel trochu zklamání, střelecká taktika se kompletně vypařila. Václav Klásek podal nejlepší výkon, ale jeho 580 b. stačilo pouze na 10. místo. Ostatní střelci Jan Kůrka, Petr Pelikán, Tadeáš Špaček zatím závodnicky nedozráli. Družstvo A skončilo na 5. místě, od bronzu jej dělilo pouhých 9 bodů. Poučení pro příště: závod končí poslední ranou!

Benjamínci Daniel Kubza a Adam Gebauer absolvovali svůj první velký malorážkový závod, nelze je kritizovat za výkony, kromě nezkušenosti se projevila i určitá nervozita pramenící ze snahy nastřílet co nejvíce.

V disciplíně SM3x20 v kategorii dorostenců zatím bohužel nemáme třetího sportovce do družstva, ale věřím, že se Václav Klásek pomalu vypracuje na platného člena družstva. Opět se jako nejslabší článek projevila poloha stoje. Pokud se chce někdo dostat do kategorie M, tak jeho výkonnost ve stoje by měla být 184–186 bodů, pro juniorské reprezentační limity je třeba střílet 190 bodů a více. Každopádně na výkonech se dost podepisovalo také proměnlivé počasí, chladno atd.

Děkuji předsedovi SSK Olymp Ostrava za zabezpečení akce finančními prostředky (akce byla finančně poměrně náročná) a rodičům (Milanovi Pruskovi st., Pelikánovým, Kláskovým a p. Kůrkovi) za výpomoc s dopravou sportovců.

Děkuji všem sportovcům za účast na MČR a za medailová umístění.