Mistrovství ČR ve vzduchové pušce mládeže Plzeň 26. 3. 2022

V sobotu 26. 3. se naši střelci zúčastnili MČR ve vzduchovce. Nominováno bylo celkem 7 zástupců našeho klubu v obou žákovských kategoriích a povedlo se nám sestavit dvě družstva.

Tréninkový proces byl předtím završen ve čtvrtek pod pečlivým drobnohledem trenérů K. Tomečka a L. Špačka, kteří také bezchybně naplánovali veškeré organizační záležitosti. Penzion U Gigantu si pro nás tentokrát připravil malé zpestření v podobě nevypnutelného bezpečnostního alarmu, který nahradil budíky všem ubytovaným a nepovolil delší vyspávání. Před vlastním závodem si střelci zpestřili program procházkou, aby přišli na jiné myšlenky.

Naši zástupci byli nalosováni do 4. a 5. směny, takže již před nástupem na stanoviště měli základní orientační informaci o výkonech, kterých zatím dosáhli někteří jejich soupeři. Nejprve se představili naši starší žáci, tj. M. Piňosová, V. Klásek, T. Špaček a F. Vilis. První tři jmenovaní také vytvořili společné – a jak se později ukázalo – vítězné družstvo (foto 1) s celkovým nástřelem (940,7 b.).

Flynn Vilis i Tadeáš Špaček, pro které se jednalo o první vystoupení na šampionátu v kategorii starších žáků, odvedli poctivou práci a nakonec s nástřelem 307 b., resp. 309 b. obsadili v kvalifikaci 25. a 13. místo. Tadeáš svým výsledkem velmi solidně (a přesně tak jak bylo potřeba) podržel olympácké družstvo starších žáků, za což mu patří dík. Precizně řízená tréninková příprava perfektně načasovala formu Vaškovi Kláskovi, který ji dokázal přetavit do nejkvalitnějšího výsledku kvalifikace celého závodu (316,6 b.) včetně nejvyšší dosažené položky (106,4 b.). Vašek kvalifikaci starších žáků suverénně ovládl s náskokem takřka 4 bodů, což mu upevnilo patřičné sebevědomí před finále. Kvalifikaci starších žákyň vyhrála po sebevědomém výkonu i naše Maru Piňosová s nástřelem 315,1 b.

V poslední páté směně se představili naše mladé naděje D. Kubza, T. Janoušek a A. Gebauer. Jak v nástřelu, tak i závodě byl jasně patrný rukopis jejich trenérů, kteří je dokázali kvalitně připravit na nejdůležitější závod sezony. Kluci působili naprosto klidně a vyrovnaně a nebyl na nich patrný žádný výraznější stres. Nejvyššího nástřelu (311,3 b.) dosáhl Adam Gebauer, pro kterého byl start na plzeňské střelnici premiérou. Pokud byl nervózní, rozhodně to na sobě nedal znát a vystřílel si naprosto zaslouženě krásné 3. místo (foto 2).

Tom Janoušek si dal na svém výkonu také záležet, což se mimo jiné ukázalo i v jeho druhé položce (105,0); celkově nastřílel 309,1 b. (7. místo). Náš poslední zástupce v této kategorii Dan Kubza se v celorepublikové konkurenci také v žádném případě neztratil a s celkovým nástřelem 305,6 b. obsadil 17. místo. V kategorii družstev se pak mladší žáci umístil na bronzové příčce za celkový výsledek 926 b. (foto 3).

V kategoriích staršího žactva rozhodovalo  vítězi finále. Vašek Klásek v průběhu celého finále podal sebevědomý výkon, od první soutěžní rány se pohyboval na nejvyšších pozicích a zaslouženě finále vyhrál. Oporou mu jistě bylo i houževnaté povzbuzování nejbližší rodiny a týmových kolegů (foto 4).

Maru Piňosová (foto 5) je jednoznačně duchem i přípravou již velká závodnice. Trochu nejistoty přinesl trénink 24. 3. v Ostravě (lehce zakřiknutá a vnitřně nespokojená), ale podařilo se vyřešit potřebné detaily a ihned byl vidět Maruščin spokojený úsměv. Závod zvládla takticky, dle dohody a instrukcí – nejdříve postup do finále a pak už jen krátká SMS před finále s několika informacemi, aby to klaplo. Byl to opravdu tvrdý finálový souboj, ale opět můžeme být spokojeni s taktikou i výkonem Marušky. Roste nám zodpovědná závodnice, prostě asi nová Sára.

Veliký kus zodpovědné práce odvedli pánové Lukáš Špaček, Václav Klásek st. a Pavel Piňos st., za což jim patří velký dík. Co říct závěrem? Lepší křest kompletně nového týmového oblečení a prezentace našeho nového loga jsme si v celorepublikové konkurenci nemohli přát. Olymp Ostrava prostě opět dostál svému jménu a byl patřičně vidět! Dík patří všem, kteří se na tomto výrazném úspěchu našeho klubu podíleli.

Pavel Piňos a Květoslav Tomeček

P. S. Na tomto místě obvykle děkuji jménem vedení našeho SSK sportovcům za vzornou reprezentaci. Dovolím si ale tentokrát poděkovat především trenérské dvojici Květoslav TomečekLukáš Špaček. Jak všichni víte, museli jsme na konci února reagovat na personální trenérskou změnu. Tehdy oba jmenovaní trenéři okamžitě přepnuli do “akčního režimu” a začali s intenzivní přípravou našich střelců, která nejen u účastníků rychle se blížícího MČR vyústila v markantní výkonnostní progres. Za ním však nestojí – měli bychom si uvědomit – jen přímo odtrénované hodiny, ale také hodiny a hodiny, které oba uvedení trenéři věnují zbraním (čištění, nastřelování, úpravy, opravy), provozu střelnice, personálnímu zajištění soutěží apod. Takže oba pánové, za sebe i rodiče mladých střelců, hluboká poklona!