Finále KZR a ČPM Plzeň – hodnocení vedoucího RSCM Ostrava

Ve dnech 2.–5. 9. 2021 proběhlo finále KZR a ČPM na střelnici Plzeň-Lobzy (ubytování a řešení dopravy bylo v plné režii vedoucího RSCM Ostrava p. Tomečka).

V pátek 3. 9. nastoupili v disciplíně 3×40 Škrobánková, Katz, Prusek. Děvčata předvedla parádní výkon a s určitými ambicemi naplnila očekávání. Výkon 389 b. vkleče Báry a stejně hodnotný výkon Klaudie se ziskem 387 b. dávaly šance na splnění hranice 1150 b. Určitě lze konstatovat, že děvčata odvedla velice dobrou práci. Mimoto poloha stoje u Kaludie bylo několik změn, po třetí položce za 89 b. nastal zvrat k lepšímu a poslední položka 94 b. a výkon přes 370 b. ukázal správnou cestu v přípravě pro polohu vstoje. Celkový výkon 1153 b. opět posunul Klaudii v žebříčku o pár míst výš. Bára trochu problém vleže  a pár chyb vstoje, dle analýzy je schopna střílet 1165 b. Samozřejmě je to otázka času, kdy Bára a Klaudie vše dotáhnou do vítězného konce. Určitě pochvalu zaslouží ještě Bára za vzduchovou pušku 617,2 b., postup v reprezentačním žebříčku je potěšitelný. Bohužel jediný zástupce mezi juniory Milan Prusek – jak se říká – na co sáhl, nešlo tak, jak by mělo, a totální výkyvy na vzduchovce se možná podepíší na hodnocení do kategorie „M“. Ale je ještě jedna šance napravit to při MČR.

Tak a teď to podstatné. Finále ČPM vypadalo na let do oblak, ale po prvních ležácích to bylo tak akorát na katapultáž od kniplu v letadle.

U chlapců trochu potěšil Gerych výkonem 581 b., ale samozřejmě u poslední položky tam hodil vidle. Standardní výkony odvedli Klásek, Pelikán, Piňos. Škoda, že držitel jména zlatého olympionika z Mexika 1968 Jan Kůrka nedodržel slovo a z 60 ran vleže předvedl 549 b., což sice lze považovat za hranici slušného výkonu, ovšem v disciplíně 3×20. U děvčat výkony mezi 582 b. až po 571 b. lze hodnotit jako střídavě oblačno. Možná se projevilo málo zkušeností v práci s irisovou clonou a taky nějaká taktika při cvakání na střed terče. To vše se dá ještě do MČR vylepšit. Agáta nám trochu bojovala se začátkem, ale posledních 30 ran již velice slušných.

Odpolední vzduchová puška 40 ran u chlapců vypadala, že střelcům někdo ukradl mířidla. Výše průměrné rány Gerycha a Pelikána 9,64 b. přiváděla trenéry a vedoucího RSCM na pokraj infarktu. Přitom průměr na ránu 9,9 b. by bylo jasné 4. brko. My jsme chtěli taky, ale bylo v p….i kaky.

Děvčata – popravdě, kdyby závodnice Kazdová a Hrtánková dělaly svůj standartní výkon, byli jsme za vodou. Naštěstí Kateřina Popelková zachránila tuto infarktovou situaci ziskem 2. místa. 

A dostali jsme se k jádru věci. Poslední závěrečná disciplína SM 3×20 při soustředění v Sezemicích a při účasti na 3. kole ČPM naznačovala zvládnutí všech poloh na určité hranici možností jednotlivých sportovců. Můžeme konstatovat, že Gerych, Kůrka a Pelikán stříleli ve finále klečáka jak kosí bratři (91,85 b. Gerych, Pelikán 85,91 b. a Kůrka 90,88 b.). Leže vypadalo, že chlapci jsou ještě schopni picnout cca 550 bodů. To byl ale sen, který se rozplynul při poloze vstoje: Gerych 92,86 a celkem 546 bodů (kdyby přidal 5 bodů vkleče a 4 body vstoje, tak s klidem šlo pokořit hranici 555 bodů). Pelikán vstoje 90,88 a celkem 541 b. – ano, střílí krátce, ale neztratit 5 bodů vkleče a vleže přidat 4 body, tak je tam v pohodě 550 b. Třetí mušketýr Kůrka srazil trenérský tým do kolen výkonem vstoje. Prvních 90,88 b. vkleče, pak vleže 92,97 b. – to by ještě šlo picnout cca 540 b, ale ve stojákovi patrně výpadek na síti: první položka 67 b. a další 76 b. a bohužel bylo vymalováno na 510 bodů. Hloupých 170 b. by mu dalo celkem 537 b. a mělo by to nějakou křivku; teď to máme od Šumavy k Tatrám.

Poslední záchrana naše děvčata. Při klečákovi už měli trenéři a rodičové na zádech kyslíkové dýchací přístroje a někteří již sahali do dveří automobilu pro slivovici jako posledním záchranném léku na špatné výsledky i COVID-19. Teprve ležák začal dávat určitou medailovou naději. Škoda klečáku Popelkové Kateřiny, 174 b. byl dost slabý výkon. Dohánění vleže za 195 bodů pak velice slušné a pak překvapivé a fantastické stoje 190 bodů – to byl opravdu koncert. Získat 559 b. a být bez medaile je trochu kruté (nutno si uvědomit, že stačilo vkleče 184 b. a výkon 569 b. byl medailový). Kazdová Kateřina předvedla podstatné zlepšení, samozřejmě obě položky vstoje musí dotáhnout na stejnou rovinu a určitě se s ní musí na MČR počítat. Poslední záchrana od kolapsu se povedla Hrtánkové Marii, vyrovnaným výkonem vypotila do poslední minuty 562 b. a konečně taky placku (třetí místo). Pokud bude mít odvahu spouštět, tak je to také adeptka na medailové umístění a možná i kategotii M.

Co říci závěrem? To nejdůležitější: je před námi MČR, kde je třeba potvrdit výsledky a vybojovat si účast v reprezentaci nebo v kategorii M.

Děkuji medailistům… a těm, co v tuto chvíli neděkuji, vzkazuji: Určitě mákněte, máte na to!

 

                                                                      Květoslav Tomeček

Vedoucí RSCM Ostrava