Hodnocení a postřehy: ČPM 3. kolo (Plzeň 19.–21. 8.)

V termínu 19.-21. 8. proběhly disciplíny SM60 vleže, SM3x20 a VzPu40, a to s určitým očekáváním návratu výkonnosti po absolvování soustředění v Hradci Králové. Cílem soustředění bylo doladit určité detaily, odstranit chyby u jednotlivých sportovců v disciplínách , kde jsme očekávali progresivnější nárust výkonnosti. Lze konstatovat, že uvedený cíl se povedlo splnit jen částečně, soustředění mělo přínos pro ty, kteří měli zájem se někam posunout a pracovali na sobě v přípravě. Zde patří určitě poděkování týmu trenérů, kteří byli v permanenci prakticky od 7:30 do 19 hodin každý den: děkuji pánům Břetislavu Putnovi a Jiřímu Ledvinkovi.

Nyní se už přesuňme na plzeňskou střelnici Lobzy. Počasí bylo silně proměnlivé: déšť, chladněji, měnily se světelné podmínky na terčích. První den se střílela disciplína SM3x20. Závodnice Marie Piňosová (570 b.) a Michaela Műllerová (565 b.) obsadily první, resp. druhé místo. Škoda trochu nepozornosti a slabšího soustředění u Kateřiny Kazdové (548 b.) a Agáty Jarošíkové (547 b.), při zlepšené práci mohly dosáhnout vyšších výkonů. Ale v první desítce skončily čtyři závodnice RSCM, což je slušné. Naopak chlapci svými výkony neoslnili, spíš nemile překvapili nezodpovědnou prací na stavu: neustálé vymýšlení, měnění různých zakřivení háků a normální úvaha “šla do kopru”. To vše, myslím, nebyla dobrá odměna pro trenéry, kteří pilně pracovali na soustředění (za dobrotu na žebrotu). S výkonem chlapců bohužel nejsem spokojen, a proto také provedu patřičná opatření v oblasti ekonomické a materiálního zabezpečení.

Discipnína VzPu40 ve zkratce. Kateřina Kazdová 409,8 b., pěkný výkon a zasloužené první místo. Dobře ji sekundovala Míša Műllerová se 407,2 body, potvrdila, že nová vzduchovka vyhovuje a že se s ní celkem rychle dokázala sžít. Kateřina Popelková pak 404,7 b. Zlepšení předvedla Marie Piňosová, určitě je spokojena s výměnou vzduchovky a perspektivně to vypadá na další krůčky ke zlepšení. Bohužel chlapci Jan Kůrka, Petr Pelikán, Jakub Gerych, Filip Jozíf a Pavel Peterek zatím v uvedené disciplíně nepředvedli výkonnostní růst.

Další disciplínou bylo SM60 vleže; probíhala ve třech směnách. Zde jsme měli za RSCM Ostrava slušné zastoupení, a tak čekání na výsledky přineslo nějaký posun. Škoda, že někteří sportovci v pětiminutové přípravě “přemýšlejí o nesmrtelnosti chrousta” a pak nějakých 15 minut přípravy a nástřelu zápasí s polohou. U dívek patrně máme nový Šikanzen – kopii ze Šenova: Marie Piňosová za cca 18 minut vysypala nástřel 595 b., získala 1. místo, takže jsem nestačil ani zajít si na kafe a vrátit se k výsledkové tabuli. Jednoduché: zúročila tvrdou práci na soustředění. Budu muset kouknout do tabulek rekordů, jestli ho v kategorii dorostenek uvedeným výkonem nepřepsala. Další dívky se držely v standardním rozsahu 570-582 bodů. Určitě je to nějaký výkon, ale prioritou je disciplína VzPu40 a SM3x20. Zde se na základě výkonů zařazuje do kategorie M. V chlapcích pouze Václav Klásek předvedl velice kvalitní výkon a skončil na 3. místě (587 b.), bez několika chybiček je schopen se v příštím závodě posunout výš. Překvapil Tadeáš Špaček, patrně si vzal k srdci slova trenérů a dokázal potvrdit slušný výkon, který ho posunul do finále ČPM. Další zástupci v uvedené disciplíně se zas nějak “doplácali” k nějakým výsledkům  bohužel zde se opět zodpovědnost a práce vytratily.

Děkuji všem za výkony. Ti, kteří mají co zlepšovat, ať začnou poctivě makat!!!

                Květoslav Tomeček

                                                          Vedoucí RSCM Ostrava