Hodnocení MČR vzduchovka 2021

Ve dnech 16.–17. 10. 2021 proběhlo MČR ve vzduchových zbraních v hale v Plzni. Sportovcům z SSK Olymp Ostrava, SSK Březolupy, SSK Trnava a SSK Sezemice dávalo předem určité naděje na medailová umístění (příprava na mistrovství probíhala v klubech dle tréninkové potřeby, někteří využili možnost přípravy v Ostravě včetně servisu vzduchovek a nastřelení). Po kulovém MČR to vypadalo na další pokračování žňové sezony, po různých průzkumech a sledování výsledků se očekával posun ve výkonech na vyšší hranici. Realita byla však úplně jiná.

 

Určitě by stálo za zvážení uvést medailová umístění některých sportovců a jejich výsledky. To mi ale srdce nedá, jelikož si myslím, že se všichni střelci musí začít červenat. Převážně musím konstatovat, že se vypařila určitá taktika na stavu a kontrola základních úkonů pro dobrý výstřel. Kroucení hlavou a obracení očí v sloup nesvědčí o střeleckém cítění po výstřelu – tím prostě sportovec dává všem kolemjdoucím najevo, jaký je – jak se říká – momentálně patlal. I když střelím špatnou ránu, soupeř nesmí poznat, že chybuji, musím ho přesvědčit, že to opět bylo v nejlepším pořádku. Bohužel další a dost podstatná chyba: nastřílet v tréninku co nejvíc ran a jít každý den trénovat. Zapomíná se na základ – raději vystřelím 30 kvalitních ran než 120 ran jen proto, abych viděl na monitoru červeně svítící desítku. To jsou podstatné chyby, které se pak přenášejí do soutěže a tréninkový základ se vypaří. Možná, že taky mělo vliv uspořádání MČR ve vzduchovce v říjnu; je to nezvyk a celá atmosféra byla nemastná neslaná (dát puškaři medaili z pistolových disciplín a říci závodníkovi, že poštou dostane tu, co mu patří, je na úrovni MČR opravdu “paráda”).

Ještě že trenéři naopak nepodcenili svou přípravu a naprosto bez problémů absolvovali sobotní zátěžový test na psychickou i fyzickou kondici. Kolegové Vidlák a Lothar věděli, jak trenéry předem správně připravit, takže ti pak v neděli obstáli na jedničku a dokázali vstřebat i nervy u výsledkových tabulí. Za to trenérům děkuji.

Co dodat závěrem? Nebudu jmenovat jednotlivé sportovce a chválit nebo pitvat jejich výsledky; to by bylo vzhledem k výsledkovým listinám trochu nespravedlivé. Takže děkuji všem medailistům ze všech SSK a věřím, že všichni udělají maximum pro účast na sledovaných soutěžích ČSS a budou se nominovat v co největším počtu.

                                                                         Květoslav Tomeček

                                                                        Vedoucí RSCM Ostrava trenér SSK Olymp