Mistrovství ČR 2019 ve střelbě ze vzduchových zbraní aneb „Stříbrná neděle“ pro ostravský Olymp

V sobotu 9. března se do Plzně sjelo hned několik vozidel se členy SSK Olymp Ostrava, jež před nedělními mistrovskými závody ve vzduchové pušce čekala nejdříve přejímka zbraní a kontrola oblečení. Vše se odehrálo bez větších zádrhelů a stejně bezproblémově proběhlo i ubytování většiny závodníků a jejich doprovodu v penzionu U Gigantu, který nám tradičně poskytuje skvělé zázemí.

Hned následující ráno zahájila v disciplíně VzPu60 úspěšné vystoupení juniorka Sára Karasová, která s nástřelem 618,4 bodů postupovala z prvního místa do odpoledního finále. V něm nakonec brala stříbro, když za vítěznou Karolinou Brabcovou z Olympu Plzeň zaostala o osm desetin bodů. Dopoledne do závodu ve stejné disciplíně vstoupili také muži – ostravský Vilém Gebauer obsadil se ziskem 568,3 bodů 32. místo. Po poledni se dobře vedlo našim střelkyním v disciplíně VzPu40 v kategorii mladších dorostenek. Pro Marii Hrtánkovou a Klaudii Katz šlo o první velký závod po necelé půlroční přípravě na střelbu vstoje, přesto obě držely krok se zkušenějšími závodnicemi; Klaudie dokonce ostatní Ostravanky přestřílela a umístila se na vynikající šesté pozici (400,5 b.). O dvě místa horší byla Eva Réznerová (399,4 b.) a na 11.–13. místě se za sebou s minimálními rozdíly srovnaly Bára Škrobánková (396,0 b.), Marie Hrtánková (395,2 b.) a Milada Přívratská (394,8 b.). Součet výsledků pak zajistil trojici Přívratská – Škrobánková – Réznerová stříbrnou medaili v soutěži družstev. Velký individuální úspěch zaznamenal SSK Olymp Ostrava v kategorii mladších dorostenců, v níž Milan Prusek podal výborný výkon, bodově dosti vyrovnaný ve všech položkách. Ten mu vynesl 408,1 bodů a skvělou stříbrnou příčku. V kategorii starších dorostenců se pak příliš nedařilo Jiřímu Šindlerovi, který v průběhu závodu musel opakovaně řešit problém s oblečením: konečných 392,6 bodů stačilo na 12. místo. Sběr drahého kovu na plzeňské střelnici podpořil svým účinkováním též junior Jiří Přívratský, bývalý člen ostravského oddílu (a stále tak trochu „náš“ střelec, i když aktuálně hájí barvy Olympu Plzeň). Jiří se ve finále nejdříve postupně posouval ze zadních pozic vzhůru, aby se skvělou předposlední ranou bodově zcela dotáhl na dosud vedoucího Radka Tichého z plzeňské Dukly. O vítězi tedy rozhodoval závěrečný výstřel! Tichý zakončil vlastní finálovou účast nízkou desítkou (10,1), takže Jirka měl zlato na dosah. Jeho poslední rána však byla o tři desetiny nižší. Navzdory těsně uniklému prvenství je nutno Jirkovi přiznat, že se svým bojovným a gradujícím výkonem postaral o divácky atraktivní, velmi dramatický sportovní zážitek.

V trochu jiném smyslu byl pak dramatický také náš pozdně večerní návrat domů, ale řidiči se bez nehod vyrovnali s nástrahami dálničních povrchů i rozmary nepřejícího počasí, takže se ostravská „stříbrná neděle“ mohla s půlnocí vesele uzavřít.    

Stříbrné družstvo – mladší dorostenky

         Eva Réznerová (399,4 b.)

         Bára Škrobánková (396,0 b.)

         Milada Přívratská (394,8 b.)

Hodnocení předsedy klubu:

dle mého názoru jsme na MČR 2019 důstojně reprezentovali náš střelecký klub. Velmi mile mne překvapil výkon Klaudie Katz, která po několika trénincích ve stoje předvedla výborný výkon (400,5 bodů). Další vynikající výkon podal mladší dorostenec Milan Prusek (ročník 2004) v osobním rekordu (408,1 bodů).  Z mého osobního pohledu jsem viděl, že všichni naší sportovci se snažili podat maximální výkon a předvést vše co se za tuto vzduchovkovou sezónu naučili. Z uvedených výsledků vyplývá, že naše plány se začínají naplňovat.

 Autor: Petr Hrtánek