Ohlédnutí za uplynulým MČR 2024 v kulových disciplínách

Ve dnech 19.-22. 9. 2024 probíhalo v Plzni Mistrovství ČR v kulových disciplínách. Naši střelci se rozhodně neztratili.

Už v pátek získal Petr Pelikán zlato a titul Mistra ČR v disciplíně 60 ran vleže v kategorii juniorů /foto 1/, zároveň svými body významně přispěl k bronzu v týmové soutěži veteránů, mužů a juniorů ve stejné disciplíně /tým Olympu Ostrava ve složení Petr Pelikán, Jan Kůrka, Vilém Gebauer/.

Následující den patřil disciplíně 3×20. V juniorech se Petr Pelikán dostal do finále, ale bohužel 8. příčku ze základního závodu se mu nepodařilo vylepšit – nevadí, příště! V kategorii juniorek se Marie Piňosová probojovala do finále /nakonec pěkné 6. místo/ a společně s Marií Hrtánkovou a Karolínou Hajdasz /tým juniorek Olympu Ostrava/ obsadila 3. příčku v týmové soutěži. Všechna tři děvčata pak bronz získala též v neděli v týmové soutěži juniorek v disciplíně SM60 /přiznejme, že hodnotu týmových medailí juniorek trochu snižuje fakt, že v obou disciplínách byla vždy pouze tři družstva – ale zase na druhou stranu, není to problém našeho klubu/. V individuálním závodě v této disciplíně zvítězila a titul Mistryně ČR pak získala s velkým přehledem Marie Piňosová, když za sebou nechala mnohem zkušenější střelkyně a reprezentantky /foto 2/.

Bohužel v dorosteneckých kategoriích jsme až tak úspěšní nebyli, i když jsme věřili minimálně v medailový úspěch týmu dorostenců v SM60 /ukazuje se, že na této úrovni je nástřel přes 580 b. už běžným standardem, který na medailové umístění nemusí stačit/.

Medailistům blahopřeji a všem děkuji za vzornou reprezentaci klubu, trenérům Květoslavu Tomečkovi a Lukáši Špačkovi patří rovněž velké poděkování za dlouhodobou přípravu a vedení sportovců.

Dodatek: Za ostudu ČSS, z.s., považuji fakt, že při startovném 400 Kč za disciplínu organizátoři opět nedokázali pro medailisty zajistit jinou odměnu než jen medaili a diplom /je opravdu suma vybraná za cca 700 startů, tj. cca 280 000 Kč, tak nízká, že se z jejího zlomku nedají pořídit důstojné odměny? A co třeba požádat o nějakou dotaci na ceny? A co podíl sponzorů, jejichž jména visí na střelnici? Oslovili je vůbec organizátoři MČR se žádostí, např. o věcné ceny?/

Většina pořadatelů závodů “okresního významu” je schopna kromě medailí či pohárů alespoň symbolické ceny vždy zajistit, přičemž někdy se dokonce dostane i na střelce na nemedailových pozicích /startovné přitom bývá poloviční, běžně i menší, a starty se počítají na menší desítky/ – ve srovnání pak vrcholná celostátní akce ČSS vyznívá poněkud trapně.