Podzimní cena mládeže 2021 v Březolupech

Podzimní cena mládeže konaná v sobotu 9. 10. v Březolupech byla pro náš klub prvním výjezdem na soutěž ve vzduchových zbraních. Střílely se kategorie VzPu30 mladšího žactva, staršího žactva a VzPu40 dorostu, která byla rozdělena na základní závod a finále.

Možná někdo bude tvrdit, že šlo o první závod, ale bohužel na tuto notu se nedá již hrát. Z pohledu vedoucího RSCM a trenéra puškových disciplín je něco špatně. Je třeba si uvědomit, že výkony 406 b. a 405 b. na čtyřicet ran ve stoje nezaručí zisk medaile při nadcházejícím MČR v Plzni. V roce 2019 bylo potřeba na 1. místo v obou kategoriích 410 b., takže se nelze spokojit s uvedenými výkony v Březolupech. Chválit bych mohl pouze finále ve VzPu 40, kde vládly tvrdě děvčata Katz, Popelková, Škrobánková. Bohužel vystoupení chlapců bylo prostě nekoordinované, emoční při výstřelech a bez pořebné koncentrace, hodně chyb v polohách a při spuštění (Prusek, Pelikán, v základním závodě Gerych). Chlapci nějak nepotvrdili zlepšující se tendenci výkonnosti, patrně největším problémem je sledování monitoru a hledání červené barvy zásahu – takže žádná mířidla, nerespektování základní poučky střelby ve stoje (co mám sledovat a jak pracovat). Někdo řekne “vždyť máme na to ještě týden” – z mého pohledu pro některé patrně dostačující, ale pozor, záleží vždy na odvedené práci při tréninku a hodnocení chyb a odstraňování.

Další výkony budou mít určitě vliv na nominace na sledované soutěže reprezentace. Zatím jsem podle reprezentačního žebříčku určil dva střelce na Semily. Může se stát, že pokud nepotvrdí určitý výkon při MČR a 23. 10. v Ostravě, tak v nominaci tato jména vyměním za jiné střelce. Samozřejmě i ostatní mají šanci si vystřílet účast na soutěži Rapidu Plzeň a GP Prahy. Nominovat budu nejen na základě výkonu, ale i podle práce při závodech.

VzPu30 vleže: zhodnotím jen sportovce, se kterými nějak pracuji. Potěšující je stoupající výkonnost Marušky Piňosové, určitě má na to vliv rozpracování polohy do potřebných detailů, servisování vzduchovky a výběr diabolek pro vzduchovku. Závod zvládla velice dobře takticky a ukázala dobrou cestu k vyšším výkonům. Agáta Jarošíková a Tadeáš Špaček absolvovali první závod na papírové terče venku. Problémem pro střelce bylo nestejné najíždění terče do středu lapače (pořadatel měl rychlejší pojezd motorků). Samozřejmě jsou to detaily, ale často rozhodují. Do MČR mládeže je delší čas na přípravu, v níž bude nutné věnovat se převážně střelbě na elektroniku.

Odkaz na kompletní výsledky zde

                       Květoslav Tomeček

                      Vedoucí RSCM Ostrava