Úspěšná mise “naší” Sáry Karasové v USA

Rádi publikujeme článek Ivany Ertlové převzatý z médií České asociase univerzitního sportu:

ČESKÁ SPORTOVNÍ STŘELKYNĚ ÚSPĚŠNĚ PŮSOBÍ V USA

Sáře Karasové se daří nejen ve studiu, ale i v závodech!

Sportovní střelba patří v České republice mezi populární sporty a v historii se řadí i mezi ty nejúspěšnější, co se týče například zisku olympijských medailí. Na tuto úspěšnou českou sportovní tradici se snaží navázat mladá česká naděje Sára Karasová.

Sára se narodila v roce 2001. Od svých 11 let (až do svého odchodu do USA) se věnovala sportovní střelbě pod vedením trenéra Květoslava Tomečka ve střeleckém klubu Olymp Ostrava. Sára je také členkou Regionálního střeleckého centra mládeže v Ostravě.

Celé tři roky byla Sára bedlivě sledována americkým střeleckým svazem. V březnu 2021 obdržela dvě nabídky k studiu v USA – na univerzitách v Nebrasce a na Aljašce. Po vyhodnocení nabídek se mladá česká sportovkyně rozhodla přijmout stipendium na University of Alaska Fairbanks. Kromě studia – mimochodem studuje s výborným prospěchem A1 – se zde věnuje samozřejmě i tréninku sportovní střelby.

Studium a sportovní přípravu zahájila v USA Sára v září/říjnu 2021. Věnuje se střelbě z malorážky a vzduchové pušky – v těchto disciplínách střílí NSA univerzit v USA. Od poloviny října do poloviny prosince 2021 absolvovala Sára 7 soutěží ve střelbě z malorážky a vzduchové pušky, a to v disciplínách malorážka 3×20 a VzPu 60.

V disciplíně malorážka 3×20 ran činil její bodový průměr ze 7 absolvovaných soutěží 589 bodů. Přičemž se jí v jednom ze závodů podařilo nastřílet i národní rekord v této disciplíně, který je její zásluhou nyní 596 bodů! V disciplíně VzPu 60 její průměr ze 7 soutěží činí 593 bodů, její nejlepší závodní výkon byl 599 bodů.

V novém roce čeká Sáru dalších 6 soutěží americké univerzitní ligy, a to v obou zmíněných disciplínách. Na konci dubna, kdy jí končí semestr, čeká Sáru návrat domů do České republiky, kde se zdrží až do konce září, než jí opět začnou studijní povinnosti za oceánem.

Sáru v tomto období čekají nejen domácí střelecké soutěže, ale také účast na odložených Letních světových univerzitních hrách, které se v termínu 26. června – 7. července 2022 uskuteční v čínském Chengdu. Jako členka české univerzitní reprezentace ČAUS bude součástí více než 100členného týmu, který bude obhajovat vysoký kredit našeho studentského sportu.

Sára svých výborných výsledků dosáhla zejména díky svému talentu a píli, péči mateřského střeleckého klubu v Ostravě, státní podpoře Českého střeleckého svazu, který ji zařadil do juniorské reprezentace, ale také díky finanční podpoře Pavla Kolebače a jeho společnosti JSB Bohumín, který výrazným způsobem podporuje mladé talentované střelce.