Víkendové střelecké putování po Vysočině

V souladu s plánem řízené přípravy pro zlepšení výkonnosti sportovců a s celkovým pohledem na další práci ve zlepšení střeleckého myšlení a kondice proběhla o víkendu 6.–8. 5. 2022 plánovaná akce: v sobotu účast na závodech Štít města Třeště (na střelnici v Horní Cerekci) a v neděli na Jarní ceně Chotěboře. Úkolem tedy bylo vysledovat, jak se sportovci dokážou vypořádat s dvoudenní soutěžní zátěží.

Bohužel již páteční příjezd do Horní Cerekve naznačil, že sobotní soutěžení nebude jednoduché – nepříznivá předpověď se druhý den potvrdila, takže na výsledcích se podepsaly chladno a déšť. Přesto by se dalo říci, že výsledky nebyly špatné.

Disciplína SM60 vleže: Hrtánková 581 b., Kůrka 580, Pelikán 580, Piňosová 577, Klásek 577, Prusek 576, Katz 575, Jarošíková 554, Špaček 546

Disciplína SM3x20: Hrtánková 561, Kůrka 557, Pelikán 558, Prusek 571, Katz 566, Jarošíková 516 (při objektívním přepočtu by výsledky vypadaly úplně jinak; relativní přepočet: Hrtánková 569, Kůrka 571 , Pelikán 570, Katz 574, Jarošíková 532).

Ze svého pohledu ovšem nehodnotím jen výsledky, ale také přístup, koncentraci, práci na výstřelu, připravenost střelce na danou situaci. Bohužel v těchto věcech se opět projevil taktický propad. Nekladu tak veliký důraz na disciplínu vleže, kterou spíš považuji za startovací blok pro ČPM. Samozřejmě sportovci kategorie M by měli být ve vyšší hladině výkonů, určitě je co dohánět, uvedené výkony pro kategorii M jsou na hraně, je třeba přidat (největší rezervy jsou v polohách vstoje a vkleče).

V neděli ráno jsme se přesunuli do Chotěboře. Na palebnou čáru nastoupila opět osvědčená sestava. Počasí tentokrát jiné – teplo, místy slunečno, takže na terčích to pěkně “mrkalo”. Nicméně i tak šlo o další šanci splnit si limit pro účast v soutěži HOPES, tj. v závodě olympijských nadějí v Plzni (zatím není takový výběr výsledků, který by můj pohled na výkonnost sportovců potvrdil a dával mi jistotu v nominaci na uvedenou prestižní soutěž).

V disciplíně 3×20 se konečně objevily tři výkony ve slušné hladině: Prusek 575, Katz 572 a také náš herecký talent Kůrka, který konečně pokořil hranici 570 b. – kdyby si odpustil několik chyb ve stoje, už by byl ve výhledu na HOPES. Tak nezbývá než se ponořit do tréninkového procesu a zabrat. Ostatní: Hrtánková 564, Pelikán 550 (zde pokles, patrně důsledek slabší kondiční přípravy). Nejmladší ležáci se určitě drželi: Piňosová 585, Klásek 578, Jarošíková 571 , Špaček 557.

Závěrem: určitě je co zlepšovat a přemýšlet o zkvalitnění přípravy. Bohužel patrně dlouhodobá bolest jsou střelecké deníky a chybějící zápisy výsledků, charakteru střelnic, chyb v průběhu závodu, počasí atd. Zde bude potřeba zlepšit vedení deníků a kontrolovat je pro lepší připravenost sportovců.

Děkuji tímto realizačnímu týmu za podporu uvedené akce a pp. Pruskovi, Hrtánkovi, Špačkovi a Kláskovi za pomoc při jejím uskutečnění. Věřím že byla přínosem pro všechny účastníky včetně dvou střelkyň z Březolup (Popelkové a Kazdové), které absolvovaly víkendové střelecké putování po Vysočině spolu s námi.

Květoslav Tomeček

          Vedoucí RSCM Ostrava