Z Ostravy přes Plzeň na olympiádu do Tokia

Cesta mladého sportovního střelce Jiřího Přívratského na olympiádu do Tokia je určitě zajímavá. Jeho kariéra se započala v roce 2012 ve Sportovním střeleckém klubu Policie Ostrava, kde se nejdříve jako mladý adept sportovní střelby věnoval pod trenérským vedením pana Květoslava Tomečka vzduchové pušce. Již za několik tréninků Jirka vykazoval výrazný nárůst výkonnosti a brzy se začal v soutěžích umisťovat na předních příčkách, a to jak v disciplíně vzduchové pušky (60 ran), tak později i v malorážkových disciplínách (60 ran vleže a standard 3×40 ran). V roce 2017 přešel společně se svým trenérem Květoslavem Tomečkem do nově založeného SSK Olymp Ostrava.

Jirka byl díky tréninkovému úsilí a soutěžním výkonům zařazen do Regionálního střeleckého centra mládeže Ostrava, zároveň byl podporován Centrem individuálních sportů Ostrava a stal se smluvním sportovcem firmy JSB Match Diabolo Bohumín, která zajišťuje českým střelcům nejlepší střelivo do vzduchovek. Tvrdá příprava a cenné zkušenosti z mnoha soutěží vyústily v to, že se Jirka ještě jako dorostenec propracoval do juniorské reprezentace ČR. První medailí z velké mezinárodní akce pak bylo stříbro z mistrovství Evropy v roce 2017 v Baku, které získal v kategorii juniorských družstev v disciplíně libovolná malorážka 3×40 ran. To bylo Jirkovi pouhých 16 let! V té době začal kvalitně střílet také vzduchovou pušku a svými výsledky potvrzoval oprávněnou účast v české reprezentaci. Na podzim roku 2018 se po dohodě s trenérem a vedením klubu SSK Olymp Ostrava vydal na profesionální dráhu a přestoupil do Centra sportu ministerstva vnitra Olymp Plzeň, kde se může plně věnovat sportovní střelbě a zároveň vysokoškolskému studiu.

Sportovní kariéra Jiřího Přívratského prozatím vyvrcholila letošní nominací na OH v Tokiu. Pro oba ostravské kluby, v nichž Jirka dělal ve sportovní střelbě pověstné první krůčky, je to obrovský úspěch – stejně tak pro Ostravu, která bude mít na olympiádě v Jirkovi svého zástupce.

Jirko, držíme Ti palce!!!

 

                                      Za RSCM Ostrava Květoslav Tomeček

Za SSK Olymp Ostrava Petr Hrtánek